استانداری لرستان
تازه ها:
۱۳۹۹ شنبه ۱۰ خرداد
‍ استاندار:  سد تنظيم‌كننده‌اي براي مهار سيل نداشتيم/ سيل لرستان را سال‌ها به عقب برد 1398/01/31
‍ استاندار: سد تنظيم‌كننده‌اي براي مهار سيل نداشتيم/ سيل لرستان را سال‌ها به عقب برد

‍ استاندار:

سد تنظيم‌كننده‌اي براي مهار سيل نداشتيم/ سيل لرستان را سال‌ها به عقب برد

 

استاندار لرستان گفت: 100 درصد بودجه عمراني در شش‌ماهه اول سال براي استان محقق شود

به گزارش روابط عمومي استانداري لرستان، سيد موسي خادمي در شوراي هماهنگي مديريت بحران استان با حضور رئيس‌جمهور اظهار كرد: در رودخانه خرم‌آباد 700 مترمكعب بر ثانيه خروج آب داشتيم در حالي كه ظرفيت آن 400 مترمكعب بر ثانيه و در رودخانه تيره دورود هم 550 مترمكعب بر ثانيه خروجي آب بود در حالي كه ظرفيت آن 380 مترمكعب بر ثانيه بود و اين درواقع فراتر از ظرفيت‌هايي است كه در گذرگاه آب وجود داشت.

وي ادامه داد: اين عامل طبيعي با برخي از عوامل غيرطبيعي جمع شد و يك فاجعه بزرگ مالي و اقتصادي را در استان لرستان رقم زد كه به‌زعم من اين استان را سال‌ها به عقب انداخت.

خادمي اضافه كرد: افزايش تراز سد سيمره ما را مجبور كرد كه 11 روستاي استان را تخليه كنيم و در كنار آن پديده زمين رانش در 41 نقطه از استان شكل گرفت كه باعث تخليه برخي روستاها و خسارت به منازل شد.

استاندار لرستان يادآور شد: با كمك آنچه در مديريت بحران، وزارت كشور و سازمان هواشناسي به ما اطلاع داده مي‌شد سه كار مهم ازجمله افزايش گذردهي آب از رودخانه ‎ ها از طريق افزايش ارتفاع و عمق و حذف موانع انجام داديم. سيايت دوم ما هشدار دهي بود كه در اين خصوص حتي از قوه قهريه هم استفاده كرديم، همچنين براي آب‌گرفتگي‌ها آمادگي كامل داشتيم.

وي افزود: در سيل اخير 18 شهر و 1200 روستا درگير سيلاب و 35 هزار خانوار دچار مشكل شدند و 6000 واحد تجاري، راه 870 روستا، برق 1145 روستا، ارتباط تلفني 360 روستا و 10 شهر، گاز 182 روستا و آب 10 شهر قطع شد.

خادمي خاطرنشان كرد: حدود 1000 كيلومتر راه روستايي و شهري و 740 حلقه پل از بين رفت كه 150 حلقه پل بالاي 20 متر بود.

استاندار لرستان گفت: همچنين 60 هكتار زمين زراعي از بين رفت و 1000 هكتار زمين به طور كامل وجود ندارد و تبديل به مسيل رودخانه شده است و 21 هزار متر مكعب از مزارع پرورش ماهي و 500 ايستگاه پمپاژ از بين رفته و در حوزه كشاورزي نزديك 1200 ميليارد تومان خسارت‌ديده‌ايم.

وي خاطرنشان كرد: اما بخش شيرين اين قصه افزايش سرمايه اجتماعي در استان بود و همه نهادهاي عمومي و خدماتي و وزارتخانه‌ها پاي‌كار آمدند كه جاي تشكر دارد.

خادمي يادآور شد: امدادرساني به همه سيلزدگان انجام شده و در حال حاضر بايد كارهاي اساسي انجام دهيم.

استاندار لرستان گفت: بازسازي منازل و اسكان بين اضطراري و موقت بايد تعييين تكليف شد. همچنين نياز داريم كه تسريع در پرداخت وام‌هاي معيشتي و وام بلاعوض و تهيه لوازم منزلي كه در اين سيل از بين رفته، انجام شود.

وي افزود: زمين جديد بايد تامين كنيم و نياز داريم كه تسهيلات مربوط به كشاورزان سريع‌تر انجام شود.

خادمي يادآور شد: انتظاريم داريم 100 درصد بودجه عمراني در شش‌ماهه اول سال براي استان انجام شود.

استاندار لرستان گفت: مهم ترين بحث اين است كه ما در استان سد تنظيم‌كننده‌اي براي سيل نداشتيم. كل سدهاي استان لرستان با دبي بيش از 12 ميليارد متر مكعب آب خروجي از استان، فقط 207 ميليون مترمكعب يعني كمتر از 1 درصد ذخيره آب كشور است. هم‌چنين كل سدهاي در حال ساخت ظرفيتي كمتر از 230 ميليارد مترمكعب است

وي افزود: انتظاريم داريم بازنگري در تخصيص آب وزارت نيرو و سدسازي و آبخيزداري در لرستان مدنظر قرار گيرد.

100 تعداد بازدید:
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه