b_300_0_16777215_00_images_IMG-20220702-WA0018.jpg 

گزارش تحلیلی از کلنگ زنی چند منظوره در منطقه ویژه اقتصادی استان ایلام

 

🔷 کلنگ چند منظوره خدمت رسانی در منطقه ویژه اقتصادی ایلام بر زمین زده شد

تحلیلی مختصر بر کلنگ زنی موکب لرستان در ایلام توسط استاندار لرستان

🟤 مقدمه؛

 

مردم لرستان از دیرباز عاشق اهل بیت و امام حسین (ع) بوده و هستند و این عشق به انحاء مختلف در رفتار و منش مردم این استان بروز پیدا می کند .

همه ساله در ایام محرم و صفر شاهد ارادت خالصانه مردم به امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران با وفایش هستیم و این عشق در راهپیمایی با شکوه اربعین تجلی پیدا می کنند .

🟦کلنگ زنی موکب لرستان در استان ایلام چه مزایایی دارد؛

☑️ همانگونه که همه می دانیم لرستان به واسطه موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در کریدور جنوب به شمال و مرکز کشور به عنوان معبر تردد و نقطه اتصال میان استان‌های غربی و کشور عراق به شمار می رود .

هر ساله در ایام محرم و صفر موج سفرهای زیارتی از تمام نقاط ایران اسلامی به سمت کشور عراق و کربلای معلی آغاز می گردد و با توجه به مسیرهای مشخص شده برای تردد زوار از طریق مرزهای غربی و جنوبی، شاهد حضور زوار اباعبدالله در مسیرهای پرتردد استان لرستان برای حرکت به سمت مرز ها هستیم .

شکی نیست این حجم عظیم از سفرها به سمت عتبات عالیات نیازمند ارائه خدمات بوده و اسکان و تأمین نیازهای اولیه زوار بخشی از این خدمات محسوب می شود که در همین راستا با پیگیری های صورت گرفته توسط استاندار لرستان، قطعه زمینی به ابعاد سه هزار متر مربع در منطقه ویژه اقتصادی استان ایلام برای ساخت موکب به لرستان اختصاص یافت .

🟦 کلنگ زنی ساخت موکب لرستان با ویژگی های نمایشگاهی، اقتصادی و فرهنگی در مسیر راهپیمایی اربعین به عنوان یک اقدام راهبردی در منطقه از چند منظر قابل بررسی است؛

☑️ با توجه به اختصاص زمین برای ساخت موکب در منطقه ویژه اقتصادی استان ایلام به برخی استانها و نهادهای اقتصادی مهم کشور، این رخداد برای لرستان گامی رو به جلو محسوب می شود تا با بهره گیری از این ظرفیت، اقدامات خود را در قالب ارائه خدمات به زوار عملیاتی نماید .

☑️ کلنگ زنی موکب لرستان با نگاه تکمیل چهار خطه کوهدشت به مهران؛

با توجه به حجم بالای تردد در مسیرهای منتهی به مرز مهران به ویژه از طریق شهرستان کوهدشت، استاندار لرستان با نگاهی ویژه به این ظرفیت ایجاد شده، به دنبال جذب مشارکت ها و تسریع در تکمیل چهار خطه کوهدشت به سمت مهران در یک افق کوتاه مدت بوده و موکب لرستان سنگ بنای آغاز این عملیات به شمار می‌رود که به نوعی بر اجرای این پروژه مهم و راهبردی تاکید خواهد کرد .

احداث آزادراه کوهدشت به مهران علاوه بر ارائه خدمات به زوار در اربعین، زمینه ساز ایجاد ارتباط با کشور همسایه و از طرفی به مثابه پلی مهم و استراتژیک در تعاملات لرستان با عراق تلقی می گردد که در حال حاضر عملیات تعریض و بهسازی جاده مذکور جهت رفع نقاط حادثه‌خیز برای اربعین امسال آغاز شده است . 

با نگاهی دقیق تر می توان دریافت احداث موکب لرستان در خاک استان همسایه یک اتفاق مهم و استراتژیک در راستای توسعه راههای استان خواهد بود .

☑️ موکب لرستان ظرفیتی چند منظوره برای تبادلات فرهنگی و اقتصادی؛ 

قرار گرفتن موکب لرستان در مسیر پیاده روی اربعین از جهاتی می تواند ظرفیتی راهبردی و فرصتی برای نمایش توانمندی های لرستان به زوار و فعالان اقتصادی داخلی و خارجی باشد که از طریق مرز مهران به سمت عتبات عالیات سفر می کنند .

تردد زوار خارجی از کشورهای افغانستان، پاکستان، هندوستان و سایر کشورهایی که از طریق خاک ایران به سمت کربلا سفر می کنند می تواند موقعیتی مناسب برای معرفی توانمندیهای اقتصادی لرستان و همچنین تبادلات فرهنگی میان مردم استان با سایر کشورهای مسلمان باشد و موکب لرستان به عنوان پایگاهی کارآمد این نقش را به خوبی ایفا خواهد کرد .

☑️ اربعین یک کنگره جهانی است؛

مراسم راهپیمایی اربعین یک کنگره جهانی است که برگزاری آن زیرساخت ها و ملزومات خاص خود را می طلبد .

خدمت رسانی به زوار اباعبدالله وظیفه شیعیان بوده و این خدمت رسانی از آنجا که با عشق امام حسین علیه السلام آمیخته است زمان و مکان نمی شناسد 

 

احداث موکب لرستان در استان ایلام اتفاقی مبارک به شمار می‌رود که خدمت رسانی به زوار اباعبدالله را در خارج از مرزهای این استان نیز میسر می سازد و در کنار عواید معنوی بسیاری که دارد می تواند زمینه ساز توسعه و آبادانی برای لرستان نیز باشد .

 

🔷 با این اوصاف به خوبی می توان دریافت موکب لرستان پایگاهی اقتصادی و فرهنگی در استان همسایه خواهد بود که با بهره گیری از ظرفیت‌های بالقوه‌ای که ایجاد خواهد کرد، زمینه ساز ایفای نقش تعاملات لرستان در غرب کشور و حتی فراتر از آن در یک سطح بین المللی خواهد شد و یقیناً در ادامه راه توسعه و آبادانی این استان موثر خواهد بود .

🇮🇷اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید